Cirkusová škola je oslavou kreativity, svobody i odhodlání a vůle.

04.04.2023

Letošní léto přivítá nový turnus - cirkusový. V průběhu školního roku jsme poznali Terku a její Cirkus Van Caravan. Byli jsme společně s dětmi fascinováni tím, jaká kouzla a triky dokáže tato principálka vytvořit pomocí jednoduchých pomůcek. Bylo nádherné sledovat nadšení dětí, zájem, úsilí a pocit sounáležitosti. Rozhodli jsme se poskytnout víc prostoru a vytvořili nový turnus pro děti ve věku od 8 do 14 let, se zaměřením na cirkusové a pohybové umění, tanec, hudbu a divadlo v přírodním prostředí.

Ptal jsem se principálky na její vizi pro společných 10 dní. 

Terezko, co budete v rámci cirkusové školy dělat?

Našimi tématy budou přirozený pohyb, objevování a poznávání možností lidského těla, umělecké cítění a vyjádření, rozvoj fantazie a kreativity, utváření zdravých životních návyků a zdravého životního stylu, poznání přírody a člověka jako součást přírodního ekosystému, utváření zdravých vztahů a příjemného spolubytí.

Během celého pobytu klademe důraz na individualitu, seberozvoj a seberealizaci i skupinovou dynamiku, rozvoj vnímavosti, empatie a schopnosti spolupráce v rámci tvorby společného vystoupení.

Jaký bude program?

Hodně pestrý a pro různé věkové kategorie: pohybové a umělecké dílničky - tanec, divadlo, performativní dovednosti, rozvoj kreativity a fantazie, kreativní psaní). Cirkusové dovednosti: závěsná akrobacie - šály, trapéz, žonglování, obruče hulahoop, poi, tyče, základy pozemní akrobacie individuální, párové i skupinové. Poznávání fungování lidského těla, péče o tělo, zdravá výživa a využití sezónních a lokálních zdrojů potravin. Dramaturgie a tvorba vystoupení - tématika pohádek, legend a příběhů, které si děti sami zvolí, práce s archetypy, lidskými tématy a tématikou hrdiny, tvorba masek, kostýmů a malování na obličej. Bude čas pro sebereflexi a odpočinkové aktivity - kreativní psaní, protahování, regenerace, motivační filmy a videa.

Poslední otázka míří na spolupráci s dětmi a komunikaci. Jak bude probíhat?

Podobně jako u ostatních turnusů a filosofie Školy kojota. Základem jsou vzájemná ranní a večerní setkání v kruhu, kde bude probíhat plánování programu, reflexe a zpětná vazba, kruh. Aktivity jsou dobrovolné. Poskytujeme prostor, aby se program vyvíjel podle přání, potřeb a nápadů dětí a celkový program tábora byl výsledkem spolupráce dětí a lektorů.

Děkuji za osvětu a těším se na léto! Petr

P.S. Kapacita tábora je omezená, objednat je možno ZDE.